TIKLA

Açık Radyo

Açık radyo,klasik müzikleri dinleyicilerine ulaştırmaktadır.Efsaneleşmiş klasik müziklerin tercih edilen adresi olan açık radyo, sizlere güzel ve dolu parçalarla bir ziyafet sunuyor.

Açık Radyo

Hakkında Bilgiler

13 Kasım 1995′te yayına geçen Sarih Radyo, İstanbul ve etrafına yayın yapan “bölgesel” bir radyo istasyonu. Ayrıca, 92 ortaklı bir Anonim İşletme, ama, kâr emeli gütmeyen kuruluşlar gibi çalışıyor, üç alt-beş yukarıya denk hisse sahibi 92 ortağı olan bir ortaklaşa. Paydaşların her birinde “ortaklık dokümanı” olarak Abidin Dino’nun -1’den 100’e kadar numaralanmış– “Tuğralar” tezsi litografilerinden biri var. Artta şu ibare yer alıyor:

 

“Özgür, bağımsız, demokratik” haysiyetli, duyarlı ve sıradışı bir radyo kurma projesine, 1995’te verdiğiniz desteğin Türkiye’de yeni projelere örnek olması dileğiyle…”

15 senelik yayın yaşamı içinde, cemiyetin muhtelif kesimlerinden ve iş dallarından gelen, bazısı da işsizler kategorisine giren ve yaşları 9 ile 75 arasında değişen 984 birey Sarih Radyo’da 870 program yaptı.

Haftada 7 gün 24 saat yayın yapan Sarih Radyo’da şu anda her hafta 200 programcı, 134 ayrı program yapıyor. Davetlilerimizle beraber, Sarih Radyo stüdyo ve hollerine her hafta takribî 300 bireyi sığdırdığımız ve bu insanların “şamataya katkıda bulunmasına mihenk taşı olduğunu söyleyebiliriz.

Şu ana dek yayın yapmış ve/ya halen yapmakta olan programcıların bazıları, dünyanın dört bir yanından geliyor; Pasaportları itibariyle, Alman, Amerikalı, Belçikalı, Brezilyalı, Britanyalı, Bulgar, Dominikli, Fransız, İranlı, İspanyol, İtalyan, Kanadalı, Kostarikalı, Lübnanlı, Sudanlı, Yunanlı…

Açık Radyo programcılarının ortak özelliği, tümünün gönüllü olması; yani Açık Radyo’nun bütün programcıları hiçbir ücret almadan program yapıyor. Bu da, bilebildiğimiz kadarıyla, dünyada benzerine çok sık rastlanmayan bir olgu.

Açık Radyo’da bir kişi ölümünden sonra 6,5 yıl boyunca program yaptı (ailesinden izin alınarak); bir kişi de doğumundan önce 6 ay boyunca program yaptı (kendisinden izin alınmadan).

Açık Radyo

Bazı Konukları

Açık Radyo’da 14 yıl içinde yaklaşık 14,000 konuk ağırlandı. Noam Chomsky’den Richard Falk’a, Arundhati Roy’dan Naomi Klein’a, Robert Fisk’ten Joseph Stiglitz’e, Dani Rodrik’e, Bill McKibben’dan George Monbiot’ya, Hrant Dink’ten David Barsamian’a, Norman Finkelstein’dan Benjamin Barber’a, Hasan Cemal’den Can Dündar’a, Amira Hass’tan, Uri Avnery’ye, Gilberto Gil’den Tania Maria’ya, Mike Stoller’dan Hal David’e, Füruzan’dan Muhibbe Darga’ya, Fredrick Jameson’dan Thomas Pogge’ye, Vandana Shiva’dan Meena Seshu’ya, Yaşar Kemal’den Çetin Altan’a, M.Ali Talat’tan Bakır Çağlar’a, Çağlar Keyder’den Şevket Pamuk’a, İbrahim Ferrer’den Bertrand Cantat’ya, Gilbert Achcar’dan Samir Amin’e, Larry Coryell’den Mike Stern’e, İşkenceciden işkence kurbanına, AIDS hastasından travestiye, 3 yaşındaki genç biniciden 93 yaşındaki tecrübeli müzisyene, 8 yaşında küresel ısınma karşıtı aktivistten, 80 yaşında sinema makinistine, aşçıdan at arabacısına, otistikten genetik bilimciye, TESEV’den TEGV’e, KADER’den KAMER’e, Amnesty’den Greenpeace’e, on dört sene boyunca, her gün en az üç konuk….

Açık Radyo

Çalışanları

Halen Açık Radyo’nun 27 profesyonel çalışanı var. İdari ve teknik işleri yürüten bu kadronun yaş ortalaması: 34.

Uluslararası Bağları

Açık Radyo, Avrupa’nın 4 radyosu, Nova/Paris, Multikulti/Berlin, Mavi Tuna/Viyana, Radio 3/Varşova ile dünya müziği ve web alanında ortak projeler ve birçok “program değiş tokuşu” yaptı. Halen sürdürdüğü bir saatlik özel dünya müziği kuşağı RBB Multikulti Berlin, VDR Funkhaus, Radio Sweden P 6, Europa Köln ve Radio Bremen radyolarında da yayınlanıyordu. Şimdi aynı grubun internet radyosu olan MultiCult 2.0’da yayınlanıyor. Açık Radyo, Uluslararası Fransız Radyosu (RFI) ile dünya müziği konusunda işbirliğini sürdürüyor. Ayrıca, kâr gayesi gütmeyen bir çocuk radyosu olan Radijojo’nun yaşları 3 ilâ 13 arasında değişen programcılarının hazırladığı dünya müziği programları Açık Radyo’da yayınlanıyor. Uluslararası Putumayo Radyo Saati adlı Dünya Müziği programı 10 yıldan beri Açık Radyo’da düzenli olarak yayınlanıyor. 1949’dan beri Berkeley, California’dan yayın yapan KPFA radyosundaki Music of the World programı Açık Radyo’da da 30. yayın döneminde yayınlanmaya başladı.

Açık Radyo, 94.9 frekansında İstanbul ili Beyoğlu ilçesi merkezli yayın yapan bölgesel bir radyodur. 1995 yılında kurulmuştur. Anafor Radyo Yayıncılık A.Ş. bünyesinde yayın yapmaktadır. Faaliyetlerinde kâr amacı gütmeyen 92 ortaklı kolektif şirketlerdir.

Açık Radyo, “Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo” sloganı ile yayınları İstanbul çevresinde karasal yayın aracılığı ile dinlebilmektedir. Özgür, bağımsız, demokratik, haysiyetli, duyarlı ve sıradışı bir radyo kurma projesi ile yola çıkan klasik bir radyo istasyonudur.

                  94.9 açık radyo, açık radyo, açık radyo canlı, açık radyo canlı dinle, açık radyo canlı yayın, açık radyo dinle, açık radyo frekansı, açık radyo hakkında, açık radyo istanbul, açık radyo online dinle, canlı açık radyo dinle, istanbul açık radyo, istanbul açık radyo dinle, istanbul radyoları, klasik radyolar, online açık radyo dinle, radyo açık, radyo dinle

Bu yazı 691 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Dini Bilgi Yarışması
Hakikat İslamda